Як освітлення впливає на організм людини - Kapitel

Як освітлення впливає на організм людини

Як освітлення впливає на організм людини

Наукою доведено, що від світла залежить стан здоров’я та самопочуття людини. В результаті досліджень вдалося встановити його взаємозв’язок з біологічними процесами. Як саме впливає освітлення на людей і, як з його допомогою підтримати працездатність або ж організувати якісний відпочинок?

В ході еволюції організм людини звик до активної роботи в денний час доби, відповідно, вночі він потребує повноцінного відпочинку. Циркадні ритми відповідають за чергування сну і неспання відповідно до доби тривалістю в 24 години. Їх налаштування відбувається з урахуванням різних факторів, але головним серед них є саме освітлення.

Біологічний годинник, який функціонує правильно, дозволяє організму змінюватися, відповідно до умов навколишнього середовища. Наприклад, в передбаченні світанку, за кілька годин до події підвищується температура тіла і прискорюється обмін речовин. Так організм готується до активної діяльності. Увечері ж фізіологічні процеси сповільнюються, тому що настає час підготовки до сну і відновлення запасів енергії.

Циркадні ритми: що ними керує

Медицина свідчить: інтенсивність обміну речовин залежить від особливостей функціонування ендокринної системи. При цьому виділення гормонів відбувається відповідно до сприйняття світла. Так, мелатонін, який регулює фази сну, виробляється тільки вночі. Його концентрація в крові залежить від тривалості темного часу доби. Мелатонін сприяє зниженню:

  • тиску;
  • температури;
  • глюкози в крові.

При достатній концентрації він дозволяє людині спати міцно та спокійно. Чим більше вік, тим складніше заснути. Люди старшого покоління сплять дуже чуйно і нерідко страждають безсонням.

Глюкокортикоїди виробляються наднирниками і сприяють підготовці організму до активного дня і діяльності. Кортизол, наприклад, підвищує тиск, тонус судин і серця, регулює вуглеводний обмін. Його називають гормоном стресу, адже від нього безпосередньо залежить розвиток стресових реакцій.

Як вплинути на добові ритми

Світло з хвилею з синього спектру посилає організму сигнал про те, що настав ранок і пора швидко виробляти кортизол. Освітлення нейтрального і холодного відтінку від 4000К повідомляє, що тілу потрібно перемикатися на режим неспання. У побуті є маса джерел холодного світла:

  • підсвічування акваріумів та електроприладів;
  • екрани телевізорів, телефонів і планшетів;
  • комп’ютерні монітори;
  • основне й акцентне освітлення.

Холодне світло бадьорить та підвищує увагу. Під його впливом мозок починає працювати більш активно, що аж ніяк не підходить для підготовки до сну. Більш того, холодне освітлення перед нічним відпочинком не приносить користь, не залежно від походження. Складнощі із засипанням та пробудження посеред ночі – гарантовані, особливо, коли мова йде про дитину, для якої правильний відпочинок і здоровий сон – такі важливі.

Від освітлення залежить якість життя людини. Ефективні джерела з правильною передачею кольору, вдале розташування люстр та освітлювальних приладів дозволять створити комфортну атмосферу для відпочинку і роботи. Світло, наближене до сонячного, буде оптимальне в кухні і в кабінеті, у передпокої. Якщо ж потрібно створити спокійну атмосферу, використовуйте лампи з температурою освітлення не вище 3500К – для дитячої та спальні.

За допомогою освітлювальних приладів ви налаштуєте сценарії, які допоможуть легко підготуватися до сну й отримати заряд бадьорості в ранкову пору. Правильний режим уповільнить старіння, зміцнить імунітет і дозволить підтримати активність в денну пору. Розкажіть нам про свої уподобання і потреби, а фахівці компанії Капітель зроблять квартиру практичною та зручною, подбавши не тільки про електропроводку та монтаж освітлювальних приладів. Ми здійснимо ремонт не залежно від його складності, щоб ви отримували задоволення від роботи і відпочинку не залежно від часу доби.

Обговоріть всі запитання з персональним менеджером

Залишіть заявку або напишіть у месенджери, щоб наш менеджер відповів на всі запитання